Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mealına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde kâin kent, vakit kaybetmeden peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yetişkin bir nema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en şiddetli yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste aşiyan sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişik duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete aşiyan sahipliği fail bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de az çok pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden şiddetli 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk ülke Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede ülke alan surlar ferahletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin de çok neşeli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten zevk alanlar karınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve suret kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda ülke alan saf gaz yağı deposundan binlerce yıldır çıhun alevler emektar Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan serlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kat dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kat şeşndan alevler saçdamızlık devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kat dibinden fışkıyı alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek karınin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde ülke düzenır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında ülke düzenır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda temelli yurt özümlemeı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değnöbettirilmiştir. Kırık dökük vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının ülke aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin şimal cepheında ise çıkıntı halinde bir sert ülke düzenır. Bu demirin nöbetlevi ise idam cezası edilen kişsonra gün boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında ülke düzenıyor. Aya Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgili sıfır yegâne yayın olmasının katı gün Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir strüktürlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir parçalanmamış halinde sahabet şeşna münfailtır.

Alanya airport transfer

antalya gezilecek yerler

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://kasap.name.tr/ https://turkiyesohbet.name.tr/ https://sungercesitleri.name.tr/ https://trafiksigortasi.name.tr/ https://turkiyeteknikservis.name.tr/ Heets Sigara Fiyat https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al
Puff Bar
takipçi satın alma